چسباندن – چوب دستی همدردی بیلبائو شیمی درمانی

چسباندن – چوب دستی: همدردی بیلبائو شیمی درمانی بیماری سرطان اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی دوره ریاست‌جمهوری هشت ساله می‌شود؟

رییس کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس گفت: «بهتر است رییس‌جمهور یک دوره ۸ ساله در قدرت بماند تا دو دوره چهار ساله باشد و هزینه‌های سنگین جهت کشور ایجاد کند.»&

دوره ریاست‌جمهوری هشت ساله می‌شود؟

دوره ریاست جمهوری هشت ساله می شود؟

عبارات مهم : ارسال

رییس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس گفت: «بهتر است رییس جمهور یک دوره ۸ ساله در قدرت بماند تا دو دوره چهار ساله باشد و هزینه های سنگین جهت کشور ایجاد کند.»

به گزارش قانون؛«در دو روز گذشته بحث ها بر سر عوض کردن نظام سیاسی کشور عزیزمان ایران و بازگشت به نظام پارلمانی زیاد از هر وقت دیگری داغ شد. داستان نیز از مصاحبه عزت الله یوسفیان ملا، رییس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شروع شد. یوسفیان ملا گفته بود که احتمال ارسال نامه نمایندگان به مقام معظم رهبری جهت بازبینی در قانون اساسی وجود دارد.

دوره ریاست‌جمهوری هشت ساله می‌شود؟

این نماینده مجلس در تکمیل صحبت های خود به سخنان رهبر انقلاب در سال ۱۳۹۰ در جمع مردم کرمانشاه اشاره کرده و گفته بود که مقام معظم رهبری عنوان ایجاد نظام پارلمانی در کشور را مطرح کردند و فرمودند نه در آینده دور و نزدیک ولی ایجاد نظام پارلمانی مساله ای قابل بحث هست. بعد از سخنان یوسفیان ملا تحلیل ها در رابطه با چرایی ارسال این نامه از طرف نمایندگان مجلس به رهبری شروع شد. منتقدان و موافقان عوض کردن نظام سیاسی کشور به طرح نظرات خود پرداختند. از طرف دیگر محمد کاظمی، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در گفت وگو با «قانون» از طرحی خبر داد که به موجب آن رییس جمهور موظف شود هر سه ماه یک بار جهت ارائه گزارش در مجلس حاضر شود.

نماینده مردم ملایر در این باره گفته که به تازگی بحثی مطرح شده است که نمایندگان قصد دارند قانونی را تصویب کنند که رییس جمهور موظف است هر سه ماه یک بار گزارش عملکرد خود را به نمایندگان ارائه دهد. جهت بررسی دلایل ارسال نامه از سوی نمایندگان مجلس به رهبری و طرح عنوان حضور مستمر رییس جمهور در مجلس به سراغ عزت الله یوسفیان ملا، رییس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس رفتیم تا اطلاعاتی در خصوص این دو عنوان به دست آوریم.»

رییس کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس گفت: «بهتر است رییس‌جمهور یک دوره ۸ ساله در قدرت بماند تا دو دوره چهار ساله باشد و هزینه‌های سنگین جهت کشور ایجاد کند.»&

گفت وگوی قانون با این نماینده مجلس را در ادامه می خوانید.

بعد از گفت وگوی شما راجع به ارسال نامه به رهبری مبنی بر عوض کردن نظام ریاستی به پارلمانی، تحلیل های متفاوتی از این عنوان در رسانه ها منتشر شد. عنوان نامه به کجا رسید؟

به هیچ وجه بحث عوض کردن نظام ریاستی به پارلمانی راجع به این نامه مطرح نبود. در آن مصاحبه به صحبت های رهبری در سال ۹۰ در جمع مردم کرمانشاه اشاره شد. از این صحبت ها برداشت های متفاوتی شد که بااهمیت ترین آن، صدور مجوز بازبینی در قانون اساسی هست. بر همین اساس در نامه ای که قرار است از سوی نمایندگان مجلس، محضر رهبری ارسال شود، بحث بازبینی در قانون اساسی مطرح شد و عوض کردن نظام ریاستی به پارلمانی عنوان مورد بحث نیست و متاسفانه از صحبت های من سوءبرداشت شد.

یعنی در این نامه درخواست بازبینی قانون اساسی مطرح شود؟

دوره ریاست‌جمهوری هشت ساله می‌شود؟

بله درست هست. بحث بازبینی در قانون اساسی نیز وجوه مختلفی دارد. راجع به انتخابات و نظام سیاسی نیز بحث عوض کردن دوره ریاست جمهوری مطرح هست. ریاست جمهوری در کشور عزیزمان ایران در یک دوره ۴ ساله بر مسند کار است و تا حدودی همه روسای جمهور در کشور عزیزمان ایران دو دوره بر مسند کار بودند. تجربه نشان داده که کشور، هزینه های سنگینی در دوره دوم روسای جمهور پرداخت می کند و این هزینه ها همه را گرفتار می کند. می توان طرحی را مطرح کرد که رییس جمهور به جای دو دوره، یک دوره ۷ یا ۸ ساله بر مسند کار باشد. با این کار می توان از هزینه های انتخابات دور دوم کاست.

منظورتان این است که نظام سیاسی ریاستی باقی بماند ولی طول ریاست جمهوری عوض کردن کند؟

بله. این یکی از موضوعاتی است که به عنوان نمونه به شما می گویم و این نشان می دهد نمایندگان به دنبال عوض کردن نظام ریاستی به پارلمانی نیستند. هنگامی که در بین مردم رویه این شده است که رییس جمهوری که در دور اول گزینش می شود، در دور دوم نیز گزینش خواهد شد، آیا باید این همه هزینه در دور دوم بدهیم؟ بهتر است یک دوره ۸ سال رییس جمهور در قدرت بماند تا دو دوره چهار ساله باشد و هزینه های سنگین جهت کشور ایجاد کند. دوستان کمی در تحلیل ها و بیان نظرات راجع به این نامه عجله کردند.

رییس کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس گفت: «بهتر است رییس‌جمهور یک دوره ۸ ساله در قدرت بماند تا دو دوره چهار ساله باشد و هزینه‌های سنگین جهت کشور ایجاد کند.»&

فراکسیون مستقلین ولایی به دنبال ارسال این نامه است؟

خیر به هیچ وجه این گونه نیست. تهیه این نامه به هیچ فراکسیونی وابسته نبوده هست. چند نفر نمایندگان از فراکسیون های متفاوت در حال تهیه این نامه هستند. متاسفانه عده ای عادت کردند که همه چیز را سیاسی کنند و به همه چیز با عینک سیاست نگاه کنند. جهت مثال بعضی اسم آقای لاریجانی را در ماجرای این نامه مطرح کردند. آقای لاریجانی به هیچ وجه در جریان این نامه نبوده و شاید دیروز بعد از سر و صداهایی که ایجاد شد، متوجه شده است باشند. روح او از این ماجرا خبر نداشته و نظری نیز در این رابطه نداده اند.

دوره ریاست‌جمهوری هشت ساله می‌شود؟

روز گذشته آقای کاظمی به «قانون» خبر دادند که بعضی از نمایندگان به دنبال تصویب قانونی هستند که به موجب آن رییس جمهور موظف شود هر سه ماه یک بار جهت ارائه گزارش در مجلس حاضر شود. این بحث در مجلس مطرح شده است است؟

این طرح در مجلس مطرح نیست و در حال حاضر صحبتی راجع به آن مطرح نشده است.

گفتید در حال حاضر مطرح نیست. آیا قرار است در آینده این طرح به بحث گذاشته شود؟

شاید در ذهن بعضی نمایندگان این طرح مطرح شود ولی این که طرحی مورد بحث قرار بگیرد که به موجب آن رییس جمهور هر سه ماه یک بار جهت ارائه گزارش به مجلس بیاید، مطرح نبوده و نیست.

اگر این طرح مطرح شود در کمیسیون آیین نامه مجلس مورد بحث قرار می گیرد؟

بستگی دارد عنوان گزارش چه باشد ولی به صورت کلی این طرح به کمیسیون آیین نامه مجلس خواهد آمد. باید منتظر بمانیم و دریابیم که محتوای این طرح چیست. تا نبینیم نمی شود در رابطه با این که درست است یا خیر تصمیم گرفت و ابعاد آن نیز باید بررسی شود.»

واژه های کلیدی: ارسال | سیاسی | قانون | قانونی | کمیسیون | رییس جمهور | قانون اساسی | ریاست جمهوری | کمیسیون حقوقی | نمایندگان مجلس | مقام معظم رهبری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs